Uncategorized

Fil Dişi

Adından da anlaşıldığı gibi fildişi; Afrika topraklarında yaşayan fillerin sahip olduğu dişlerdir. Filler bu dişler sayesinde kendini korur. Ancak aynı zamanda da insanların fildişi merakı yüzünden hayatlarını kaybetmektedirler.

Fildişi genel olarak süsleme sanatında kullanılan bir materyaldir. Eski zamanlarda yaşam sürmüş olan birçok medeniyetin sanat eserleri bırakmak adına fil dişini kullandıkları bilinmektedir.

Fildişi malzemesi eski çağlarda özellikle, mobilya alanında yoğun bir şekilde kullanılmıştır.

Fildişi kullanım alanları her geçen gün artmasından dolayı bilinçsiz bir şekilde fillerin öldürülmesi fil nüfusunun hızlı bir şekilde azalmasına neden olmaktadır. Oymacılık ve yontmacılık dünyasının en önemli ham maddelerinden birisi olan fildişi aşırı derecede pahalı olmasından dolayı insanların ilgisini çekiyor.

Günümüzde de ekonomik gücü yüksek olan aileler mobilya eşyalarında fildişi kullanmaya devam etmektedir. Bir dönem sarayların süslemelerinde yer almış olan bu materyal ile çok sayıda heykelin yapıldığı ve bu heykellere günümüzde paha biçilemediği bilinmektedir.

Fildişinin görkemi bir dönem tüm dünya devletlerini sardığından dolayı filler bilinçsiz bir şekilde katledildi ve katledilmeye devam etmektedir. Günümüzde özellikle Afrika topraklarında yaşayan filleri korumak adına sadece kendiliğinden ölmüş olan fillerin dişlerinin alınmasına izin verilse de kaçak bir şekilde avlanma yapıldığı için fil nesli halen tehlike altındadır.

Afrika insanının para kazanmak adına yönelebileceği çok fazla alternatif alan olmadığından, Afrika topraklarına gittiğinizde fildişinden yapılmış birçok ürünün satıldığını görebilirsiniz. Ülkemiz insanının en çok rağbet ettiği ürün fildişinden yapılmış olan taraklardır. Tabii birde buna son dönemlerde tespihlerde eklenmiştir.

Kendiliğinden ölmüş olan fillerin dişleri değersiz olarak kabul edilir. Bu durumun temel sebebi eceliyle ölen fillerin dişlerinin aşırı derecede mat bir görünümde olmasıdır. Yeni öldürülmüş olan bir filden alınan fişler yeşile yakın ve parlak bir görünüme sahiptir. Fildişi uzmanları bu özelliği iyi bir şekilde bildiğinden dolayı yeşil renge sahip olan parlak dişlere daha çok para verdiği için hayvan avcıları ölülerden diş toplamak yerine filleri kendileri öldürerek dişlerini almaktadır.

Bazı avcılar kendilerince vicdanlı davranıp, filleri öldürüp dişlerini almak yerine filleri bayıltarak dişlerini almakta ve daha sonra bu filleri serbest bırakmaktadır. Ancak bu durum hiçbir işe yaramaz. Çünkü filler dişleri olmadan bir hiçtir. Filler beslenmelerinde ve savunmalarında dişlerini aktif bir şekilde kullanırlar.

Kıymetli Fil Dişleri Fillerin Ne İşine Yarar?

Karada yaşayan en büyük hayvanlardan olan fillerin hortumlarının iki yanından uzanan gösterişli dişleri vardır. Bu dişler onların insanlar tarafından avlanmalarına neden olmaktadır.

Fillerin Dişleri Neden Değerlidir?

Aslında fillerin toplamda sadece altı dişleri vardır ve bunlardan dört tanesi azı dişidir ve diş olarak iş görür.

Azı dişi alt ve üst çenede, her iki tarafta (sağlı-sollu) birer tane olmak üzere dizilmiştir. Bu dişler oldukça karmaşık yapılı öğütücü dişlerdir. Fillerin her bir dişi, mineden oluşan sırtlarla birleştirilmiştir ve sanki birbirine yapıştırılmış birkaç diş gibi görünür. Filler yemek yerken çenelerini ileri geri oynatır ve bu şekilde dişlerin yemeği öğütmesi sağlanır. Fillerin azı dişleri yaşamları boyunca devamlı büyür ve zaman içinde eskir. Bu nedenle belli bir süre geçince geride bekleyen daha büyük ve karmaşık dişlerle değiştirilir.

Doğadaki memeliler genellikle dişlerini değiştirirken daha sonra gelen diş alttan çıkarak eskisinin düşmesini sağlar. Ancak fillerde yeni diş geriden gelmektedir. Bir fil yaşamı boyunca her bir dişi sadece altı kez değiştirebilir. Dişleri altı kez değişen bir filin sonu ne yazık ki açlıktan ölmek olmaktadır. Özetle bir filin ömrünün uzunluğunu belirleyen en önemli etkenlerden biri dişleridir. Fildeki beşinci ve altıncı dişler ise üst çenede bulunan kesici dişlerdir. Ancak bu isim sadece genel diş terminolojisine göre söylenen bir isimdir. Onlar aslında hepimizin çok iyi bildiği ve fillerin insanlar tarafından avlanmasına sebep olan “fildişleri‘dir. Her ne kadar çiğnemede bir işlevleri olmasa da fildişlerinin çok önemli görevleri vardır. Filler bu dişlerini kavga sırasında ya da herhangi bir yeri kazmak veya kazımak için kullanabilirler; örneğin ağaç gövdesini kazıyarak ağaç kabuğu elde etmek gibi.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir