Uncategorized

Oltu

 Oltu taşı, genel olarak Erzurum’un, Oltu ilçesinin kuzeydoğu kesimine yakın yerlerde çıkan yarı değerli bir taştır. Oltu taşı adını çıkarıldığı ilçesinden almaktadır. İşlenmesi kolay olduğundan dolayı genellikle tespih, takı, kolye vb. aksesuar yapımında kullanılmaktadır. Oltu taşı bir karbon bileşimi olup linyit taşıdır. Latincede Jayet olarak geçer. Genellikle siyah olan koyu kahverengi ve koyu yeşil renklere sahiptir. Oltu taşının özü fosilleşmiş ağaç köküdür.

Erzurum Oltu taşları 1.kalite, Gürcistan Oltu taşları ise 2.kalite olarak sınıflandırılmaktadır. Hakiki Oltu taşları (Erzurum Oltu) ile 2.kalite Oltu taşları (Gürcistan Oltu) arasında görüntüde, yan yana koyulduğunda, Erzurum Oltu daha canlı parlak tam siyah durmaktadır. Diğer sıkma (Gürcistan Oltu) taşlar ise hakiki taşa göre mat kalır ama yine parlaklığı üst seviyededir.

Oltu, kolay işlenebilen hava ile temas ettiğinde sertleşen bir taştır. Zamanla parlar ve daha güzel bir görüntü alır. Kullanıldıkça da ağırlaşan bir yapıya sahiptir. Ancak Akik, Ametist, oniks vb. taşlar kadar ağır değildir. Çıra gibi alevli ve çatlayarak yanar, yandıkça da is çıkartır. Oltu taşı elektriklenme ve sürtünme ile kül toz ve benzeri küçük hafif cisimleri çeker.

Oltu taşı özelikle romatizma ağrılarında etkilidir. Sol el ve bilekte bulunduğu müddetçe vücutta biriken elektrik yığılmasına engel olur ve depresyonu azaltır. Sinir sistemlerini güçlendirir. Kulak ağrılarına iyi gelir. Gerdanlık olarak kullanıldığında astımı önler. Akıl ve zekayı uyandırır ayrıca iyi çalışmasında fayda sağlar. Doğru karar vermekte yardımcı olur.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir