Uncategorized

Öd Ağacı

Ödağacı Uzak Asya’da (Çin, Kamboçya, Malezya) gibi bölgelerde yetiştirilen, Odunu ve kabuğu hoş kokulu bir ağaçtır. Dulaptal otugillerdendir. Dini törenlerde yakılır ve yanarken güzel koku verir. Ticari değeri de oldukça yüksek olan bir ağaçtır.

Udi Hindi olarak da bilinen bu ağaç İngilizce’de “Oud Tree” olarak adlandırılır.

Ödağacı yakıldığı zaman etrafa çok güzel bir koku yayar. Bu nedenle tütsü olarak (İslamiyet hariç) din törenlerinde çok kullanılır. Ödağacı ayrıca tespih yapımı için de aranan bir ağaçtır.

Ödağacı halk arasında Sarısabır veya Aloe vera olarak da bilinir, ancak bu durum yanlıştır. Gerçek Ödağacı, halk arasında Ödağacı olarak da bilinen Sarısabır (Aloe vera) ile karıştırılmamalıdır. Çünkü Sarısabır bir kaktüs türüdür.

Ödağacı dünyanın en güzel kokusuna sahiptir. Bu nedenle tüm dünyada büyük bir ilgi görmektedir. Ödağacının özünden çok kıymetli ve pahalı parfümler üretilmektedir.

Öd Ağacı Nerelerde Kullanılır?

Öd ağacı, kendine has bir koku yaydığı için parfümcülükte kullanılan en değerli ağaçlardan birisidir. Binlerce yıldır tütsüsü koku amaçlı olarak kullanılan bu ağaç günümüzde dünyaca ünlü parfümlerin yapısında yer almaktadır.

Bu ağaçtan parfüm kokusu üretmek, ancak uzun ve uğraştırıcı işlemlerden sonra mümkün olabiliyor.

Bazı kaynaklardan alınan bilgiye göre; Öd ağacından koku elde etme yöntemlerinden birisi de; Ağaç insan eliyle hastalandırılır ve hasta ağaç savunma sistemi gereği bir salgı salgılar. Elde edilen koku bu salgının damıtılması ile elde edilen yağdır. Yetiştirildiği bölgelerde bu ağacın kesimi devletin sıkı denetimi altındadır.

Tek bir ağaçtan işlenebilecek ürün yüzbinlerce dolara kadar çıktığından bu ağaç ile ilgili devasa bir pazar söz konusudur. Bu ağaçların yağı için terör saldırıların dahi yapıldığı iddia edilmiştir.

Hatta Ödağacının bu eşsiz özelliğiyle ilgili olarak; Halk arasında yüzyıllardır anlatılan, ancak doğruluğu kanıtlanmayan birde hikayesi bulunmaktadır. İsterseniz bu güzel hikayeyi sitemizin “Tespihle İlgili Güzel Hikayeler” bölümünde okuyabilirsiniz.

Ödağacı Toprak Altında Kaldıkça Değeri Artıyor

Toprak altında yıllarca bekletildikten sonra tütsü ve esans olarak kullanılan Hindistan’da yetişen öd ağacının (Ud Hindi) kilosu oldukça yüksek fiyatlarda alıcı bulabiliyor.

Boyu 30 metreye kadar uzayabilen ödağacının değeri, toprak altında kaldığı süre, ağacın türü ve mantarlaşma (enfekte olma) derecesine göre değişmektedir. Ödağacı toprak altında ne kadar süre kalırsa değeri de o kadar artmaktadır.

Ödağacı güneş görmeyecek şekilde, toprak altında en az 15 ila 150 yıl arasında bekletilmektedir.

Parfüm Sanayiinin Gözdesi

Özellikle Çin, Keşmir ve Hindistan’da yetiştirilen ağaca, tüccarlar tarafından Arap Yarımadası’na gemilerle taşındığı için ‘Kust-i Bahri’ denilmiştir.

Yüzlerce yıldır tütsü olarak kullanılan ödağacı; Kokusu, zencefili andıran yağının zahmetli uğraşlar sonucu çıkartılması ile parfüm sanayiinin de gözdesidir. Dünyaca ünlü markalar, parfümlerinin içine ödağacı yağı ilave ederek, farklı kokularla müşterilerini cezbetme yarışına girmişlerdir.

Arabistan Yarımadası’ndaki insanlar da Ud Hindi ağacından yapılan esans ve parfümlere yoğun ilgi gösteriyor.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’de  cennet ehlini tavsif ederken “… onların tarakları altın ve gümüş, terleri misk, buhurdanlıkları ödağacından, eşleri huriler …” diye buyurarak ödağacını övmektedir.

Ödağacı bütün bu güzel özelliklerinin yanı sıra sağlık alanında da kullanılmaktadır.

Araştırmalar neticesinde öd ağacının;

–  Burun kanamalarına, Kalp-damar açmaya,

–  Sinir sistemine, Bademcik iltihabına,

–  Şişliklere, Ağız yaralarına,

–  Nefes darlığına, astım ve bronşite,

–  Balgam söktürmeye, Akciğer hastalıklarına,

–  Yorgunluğa, Uykusuzluğa,

–  Mide ve Bağırsak ağrılarına,

–  Ruh bozukluğuna,

–  Dıştaki yara ve Cilt hastalığına,

–  Egzama ve Karaciğere, Cildi güzelleştirmeye,

–  Adet düzensizliğine,

–  Böbrek ve İdrar yollarındaki iltihap ve kumuna,

–  Kuvvet vermeye, Cinsel gücü artırmaya

–  ve İdrarını tutamayanlara iyi geldiği belirtiliyor.

Bütün bunların yanı sıra Ödağacı sıvısı, pigment ve haşerat ilaçları yapımında da kullanılmaktadır.

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir